Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Proszowice: giełda Rolna Ekorol musi zmienić nazwę

Aleksander Gąciarz
Nazwa Ekorol powinna zniknąć do końca kwietnia
Nazwa Ekorol powinna zniknąć do końca kwietnia Aleksander Gąciarz
Giełda Rolna Ekorol musi zmienić nazwę. Wynika to z dyrektywy unijnej z 2007 r. Na zmianę nie ma zgody wymaganej większości udziałowców. Władze spółki mają zatem problem podwójny. Pierwszym jest sama nazwa, która powinna zostać zmieniona. - Dwukrotne kontrole wykazały, że nasza spółka zajmuje się obrotem artykułami konwencjonalnymi. Nie reklamujemy ich jako ekologiczne.

Kontrolujący uznali jednak, że człon "eko" w naszej nazwie może wprowadzić w błąd kontrahentów i nakazali jego zmianę - mówi prezes spółki Edward Fryt. Taka decyzja wynika z Rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej z 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych.

Za niedostosowanie się do jej zapisów małopolski wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych ukarał spółkę grzywną w wysokości 10 tys. złotych. Prezes Ekorolu odwołał się od tego postanowienia do Głównego Inspektoratu JHARS w Warszawie. Wskórał tyle, że kara została zmniejszona do 6 tys. zł.
Na Ekorolu ciąży też nakaz zmiany nazwy. Ma to nastąpić do końca kwietnia. - Nie ukrywamy, że to dla nas rozwiązanie niekorzystne. Po pierwsze - nazwa Ekorol funkcjonuje na rynku od 1991 roku.

Jest rozpoznawalna, kontrahenci się do niej przyzwyczaili. Poza tym zmiana nazwy wymaga mnóstwa zmian w dokumentach: Głównym Urzędzie Statystycznym, w bankach, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Musimy o tym poinformować naszych wszystkich kontrahentów - wylicza prezes Fryt, który mimo wszystko - dla uniknięcia przyszłych kar - chce, aby wymogom formalnym stało się zadość. Kłopot w tym, że choć władze spółki chcą nazwę zmienić, to nie mogą.

Na marcowym walnym zebraniu udziałowców inicjatywa została zablokowana na skutek sprzeciwu przedstawicieli Tarnowskich Zakładów Osprzętu Elektrycznego "Tarel", właściciela 34 procent akcji spółki, które odkupił od bankrutującej Giełdy Tarnowskiej. Wprawdzie gmina Proszowice ma tych udziałów prawie dwa razy więcej, ale to nie wystarczy. - Zmiana nazwy firmy może zostać przeprowadzona przy poparciu co najmniej 75 procent udziałowców.

W takim przypadku zwykła większość nie wystarczy - tłumaczy prezes Rady Nadzorczej Wojciech Skibiński. Na temat intencji przedstawicieli Tarelu nie chce się wypowiadać. - Teoretycznie udziałowiec nie może działać na szkodę spółki. Udowodnienie tego nie jest jednak takie proste - zaznacza. Powodów takiego postępowania nie udało nam się wczoraj poznać w siedzibie Tarelu.

Na 16 kwietnia zaplanowano nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Ekorolu, na którym zmiana nazwy powróci. Proponowana nowa - to Giełda Rolna Proszowice.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na proszowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto