Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Wigilia, a potem - już drugie Boże Narodzenie w czasach pandemii. Plan na święta w Krakowie

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Pixabay
Przedświąteczne zakupy w pandemii wyglądają zupełnie jak co roku, na placach targowych duży ruch - karpie idą jak woda, nie brak również chętnych na choinki. Tegoroczne Boże Narodzenie będzie drugim spędzonym w pandemii. Jednak wprowadzone przez rząd obostrzenia są dużo łagodniejsze niż te przed rokiem.

FLESZ - Ważna zmiana w certyfikatach covidowych!

od 16 lat

Na zastosowanie lżejszych restrykcji podczas tegorocznych świąt wpłynęły przede wszystkim szczepienia przeciw COVID-19. 23 grudnia w pełni zaszczepionych było 55 proc. Polaków, co najmniej jedną dawką – blisko 57 proc. Jeśli chodzi o Małopolskę to w rankingu szczepień znajduje się ona na 10. miejscu. W pełni zaszczepionych mieszkańców województwa jest 1 mln 552 tys. 574 osób - co stanowi około 47 proc. populacji regionu.

W porównaniu do sytuacji sprzed roku tegoroczne obostrzenia świąteczne są dużo łagodniejsze. Obowiązują od 15 grudnia i dotyczą przede wszystkim niższych limitów w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych - do 30 proc miejsc. Dodatkowo w kinach obowiązuje zakaz konsumpcji. Istotny jest również fakt, że do limitów nie wlicza się osób z zaświadczeniem o szczepieniu na COVID-19, z negatywnym wynikiem testu lub po wyzdrowieniu z COVID-19. To właśnie jest powodem, że restrykcje wydają się dużo lżejsze niż przed rokiem.

Podczas tegorocznego Bożego Narodzenia nie musimy się również obawiać o liczebność świątecznych spotkań. Limit dla wszelkich zgromadzeń wynosi bowiem 100 osób. Zamknięte zostały tylko kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia (choć mogą się otworzyć w noc sylwestrową, przestrzegając limitu 100 osób).

Ostatni dzwonek na spowiedź

Tradycyjnie po wigilii wielu mieszkańców Krakowa wybierze się na pasterkę. Podobnie jak w ubiegłym roku niektóre z parafii zdecydowały się na odprawienie dodatkowych nabożeństw przed północą, tak aby w sumie mogło w nich uczestniczyć więcej wiernych. Tak będzie np. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Redemptoryści w noc Bożego Narodzenia zapraszają do udziału w pasterce o godzinie 22 lub 24. Zamiast jednej tradycyjnej mszy o północy w Wigilię, trzy pasterki odprawią także duchowni z Parafii Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Szkolnej o godz. 20, 22 oraz 24.

Przygotowując się do przeżycia świąt, nie zapominajmy jednak o pojednaniu się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania - apelują krakowscy duszpasterze. To już ostatni dzwonek na przedświąteczną spowiedź. W Krakowie w części kościołów będzie można się wyspowiadać jeszcze dzisiaj (do południa albo wczesnych godzin popołudniowych). Od 8 do 14 spowiadać będą w Klasztorze Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej oraz od 6.30 do 12.30 w Bazylice Bożego Ciała.

Pamiętajmy, że w świątyniach i obiektach kultu religijnego nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Wróciła Szopka u Franciszkanów

Po ubiegłorocznej przerwie żywa szopka przy ul. Franciszkańskiej ponownie ucieszy mieszkańców i turystów. W zeszłym roku, zamiast tradycyjnej żywej szopki, bracia franciszkanie, którzy są jej organizatorami, zaproponowali transmisję nabożeństw i wspólnego kolędowania z kaplicy seminaryjnej. - To jednak nie to samo, co tradycyjne już przyjście do szopki z żywymi zwierzętami i śpiewanie kolęd przy scenie. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się spotkać już osobiście, ale oczywiście w warunkach aktualnego reżimu sanitarnego - mówi br. Jakub Szczepanek.

Z tego względu żywa szopka będzie trwać krócej niż dotychczas, bo tylko 24 i 25 grudnia. Franciszkanie zrezygnowali również z organizacji wydarzeń towarzyszących w zamkniętych pomieszczeniach.

Świętą Rodzinę w szopce i w otoczeniu zwierząt będzie można odwiedzać także w krakowskim zoo. W tym roku podziwiać ją będzie można od soboty do poniedziałku w godzinach od 12 do 14. Na zwiedzających poza szopką czeka także specjalna zimowa ścieżka zwiedzania. Goście ogrodu zoologicznego będą mieli możliwość obejrzenia zwierząt w przepięknej zimowej scenerii. Do zobaczenia będą takie zwierzęta jak: lisy polarne, renifery, alpaki, czy pingwiny Humboldta.

Po świętowaniu przy stole warto także zmienić klimat i w czasie wolnym postawić na odrobinę ruchu w gronie najbliższych. W okresie świąteczno-noworocznym w Krakowie będzie można aktywnie wypocząć m.in. na lodowisku przy Tauron Arenie. Z kolei w drugi dzień świąt ślizgawka będzie czynna także m.in. w parku Jordana oraz w Nowohuckim Centrum Kultury.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Tradycyjnie okres Wigilii i świąt Bożego Narodzenia oznacza mniejsze zapotrzebowanie na podróże komunikacją miejską w Krakowie, a co za tym idzie zawieszenie niektórych linii bądź ograniczenie częstotliwości kursów. W Wigilię autobusy i tramwaje będą kursować według powszednich rozkładów jazdy. Zaplanowano jednak pewne zmiany np. linii tramwajowych: nr 1, 8, 13, 18, 20, które będą kursować przez cały dzień co 15 minut, z kolei linie 6, 17, 49, 74 – zostaną zawieszone. W sobotę i niedzielę, czyli w pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia komunikacja miejska tradycyjnie będzie kursować według świątecznych rozkładów jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dziś Wigilia, a potem - już drugie Boże Narodzenie w czasach pandemii. Plan na święta w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto